Cypr – południowa część wyspy.

IMG_1447

Południe Cypru to przede wszystkim  typowo  turystyczne miejscowości. Najbliżej nas jest Limassol( na zdjęciu u góry) z wielkim portem tranzytowym. Na wakacje nie polecam. Plaża brudna, położona wzdłuż ruchliwej drogi, na dodatek widok na kontenerowce. Za to w okolicy miasta znajduje się kilka ciekawych stanowisk archeologicznych, największe i najciekawsze to Kurion .

IMG_1336

Nieco ładniejsza jest Larnaka, w  której znajduje się meczet Hala Sultan.  Został on wzniesiony w miejscu pochówku Umm Haram,  dalekiej krewnej Mahometa. Meczet położony jest malowniczo nad słonym jeziorem, w którym zimą można zobaczyć flamingi. Bardzo przyjemne miejsce, podobało nam się.

IMG_1354

Najsłynniejsze miejsce na Cyprze to Ajia Napa, znana z imprezowego klimatu i plaży Nissi . Nissi mogłaby być plażą marzeń, piasek jest tu drobny i zupełnie biały, brzeg opada bardzo łagodnie, woda ciepła, niestety jest potwornie zatłoczona  i  otoczona wysokimi hotelami. Do tego głośna muzyka, liczne bary i zamiast wakacyjnego raju mamy wakacyjny koszmarek.

IMG_1408

SONY DSC

Za to w okolicy jest kilka naprawdę ładnych, piaszczystych  plaż  z drobnym piaskiem.

Dalej mamy już tyko  Cape Greco czyli skalisty cypel z którego roztaczają się piękne widoki na wybrzeże, słynną Zatokę Konnos i granicę z Cyprem Północnym- tureckim.

Bardzo przyjemne, raczej mało znane miejsce to wąska, długa zatoka  Potamos, znajduje się w niej  malownicza przystań rybacka. Wczesnym rankiem jest tu gwarno, gdyż rybacy wracają z połowów, później cicho i spokojnie .

IMG_1381

IMG_1385

Z Paphos aż na Cape Greco jest 200 km, do tego po drodze parę razy zjeżdżaliśmy z trasy i w sumie wyszło, że tego dnia zrobiliśmy ponad 500 km. Michał i Artur doszli niezłej wprawy w poruszaniu się w ruchu lewostronnym. Samochody z wypożyczalni mają czerwone rejestracje, dzięki czemu od razu widać, że prowadzi kierowca prawostronny i trzeba na niego uważać.  Jest całkiem bezpiecznie.

IMG_1393

Jeśli chodzi o pogodę na Cyprze, to jak widać na zdjęciach, na chmury nie ma co liczyć. Temperatura podczas naszego pobytu nie spada w ciągu dnia poniżej 36 w cieniu , bliższa jest 40,  a nawet ją przekracza. Sami Cypryjczyczy mówią nam, że jest wyjątkowo gorąco. Z pewnością Cypr nie jest miejscem dla osób z problemami zdrowotnymi ani dla rodzin z małymi dziećmi.


Brak komentarzy Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Autor (wymagane):


Adres e-mail (nie jest publikowany) (wymagane):


Strona internetowa:XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>