Cypr zachodni

IMG_1205

Atrakcje zachodniej części Cypru   to przede wszystkim miasto, w którym jesteśmy czyli Paphos- wpisane na listę UNESCO i półwysep Kurion słynący z nieskażonej przyrody.Kurion przemierzyliśmy wczoraj. Wypożyczyliśmy w końcu samochody i powoli poznajemy uroki Cypru. Na dodatek temperatura spadła o kilka stopni, więc da się prawie normalnie funkcjonować.

IMG_1181

Półwysep Kurion to piękne, choć surowe miejsce. Największą jego atrakcją jest klifowe wybrzeże i błękitne laguny, do których można dotrzeć tylko od strony morza. Mieliśmy zamiar przejechać wzdłuż wybrzeża , ale do tego potrzebne jest auto z napędem na cztery koła, nasze małe samochody nie dały rady pokonać stromych wzniesień na szutrowej drodze. Za to widzieliśmy źródło Afrodyty, czyli miejsce, w którym kąpała się bogini. Po prostu źródełko ukryte pomiędzy skalami wśród gęstej zieleni. Znajduje się ono na terenie bardzo zaniedbanego ogrodu botanicznego.

IMG_1143

IMG_1145

 

Miejsce, które bardzo nam się podobało to niewielkie , portowe miasteczko Latsi. Bardzo klimatyczne.

IMG_1199

IMG_1191

W zachodniej  części Cypru znajduje się kilka znanych plaż, najładniejszą z nich jest Coral Beach, która tak naprawdę składa się z dwóch plaż. Nie jest jakaś spektakularna, piasek szarawy, mimo nazwy nie zobaczycie tu rafy koralowej( choć jakieś koralowce są, bo piasek na brzegu ma różowe drobinki), ale jest krystaliczna woda i łagodne zejście do morza. Całość znajduje się w przyjemnej zatoce otoczonej skałami.

Kolejne ciekawe miejsce to Lara Beach, gdzie w okresie letnim wykluwają się żółwie. To rezerwat przyrody, więc kąpiel jest zabroniona, ale w okolicy jest parę dzikich plaż, gdzie można biwakować.

IMG_1250

Bardzo malowniczy punkt to Petra Tou Romiu czyli skała, przy której wyłoniła się z wody Afrodyta. Można się tu kąpać, ale wybrzeże jest kamieniste. Dodatkową atrakcją są  tutaj szaleńcy skaczący ze skał do morza. Ja na widok jednego z nich niemal dostałam zawału, byłam pewna, że uderzy o skały.

IMG_1244

IMG_1228

Niestety, jeśli chodzi o plaże to trudno nas zadowolić, widzieliśmy tyle spektakularnych w Azji, że teraz niewiele nas zachwyca. Mój ideał to błękitna laguna z białym paskiem, otoczona bujną zielenią. Żadnych hoteli, leżaków, tłumu turystów, barów i głośnej muzyki. Cóż, żeby to zobaczyć, trzeba będzie znowu lecieć do Tajlandii albo jechać na Korsykę czy Sardynię.

Na dodatek plaże lubimy oglądać, ale leżeć na nich zdecydowanie nie. Żebym położyła się na leżaku, trzeba mnie do niego przywiązać . Zazwyczaj po godzinie od przyjścia ( czyli po spacerze wzdłuż brzegu i kąpieli w morzu)pakujemy manatki , wracamy do hotelu i wybieramy inne formy relaksu.


Komentarze do Cypr zachodni

 • Zajączek:

  Widoki przecudne, miło Was widzieć w komplecie.

 • Beata:

  Pozdrawiamy serdecznie Zajączku!

 • olo:

  Ładnie i sucho:)

 • iza:

  piekne widoki ;)

 • Jan:

  Piękne zdjęcia, skoczek w locie ze skały robi wrażenie.

 • Jan:

  Szczęśliwego powrotu z plecakami pełnymi dobrych wspomnień.

Dodaj komentarz

Autor (wymagane):


Adres e-mail (nie jest publikowany) (wymagane):


Strona internetowa:XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>