Batu Caves

IMG_7046

Batu Caves to miejsce kultu religijnego wyznawców hinduizmu. Barwne świątynie znajdują się w wapiennych jaskiniach kilkanaście kilometrów od Kuala Lumpur.  Same jaskinie są imponujące, nigdy w życiu nie widziałam tak ogromnych, a zwłaszcza tak wysokich. Za to świątynie wyglądają raczej  kiczowato, wszystko złote albo w jaskrawych kolorach. Przed wejściem do głównej świątyni stoi największy na świecie posąg boga wojny Murugana, wysoki na 42,7m i ważący ok. 250 ton. Pomnik ten kosztował około 24 milionów rupii i jest wykonany z 1550 metrów sześciennych betonu, 250 ton stalowych prętów i 300 litrów farby złota podarowanej od sąsiedniej Tajlandii.

IMG_7028

Wokół pełno stoisk z tandetnymi pamiątkami. W sumie w Częstochowie , Lourdes  czy Watykanie  jest tak samo. Biznes się kręci. W Batu  turyści robią zdjęcia, sprzedawcy handlują , dzieci biegają, wszędzie pełno małp  , a  mimo to pielgrzymi potrafią się modlić w prawdziwym uniesieniu.

IMG_7001

Armia makaków biegających wokół świątyń jest całkiem sympatyczna, wszyscy uprzedzają, że zwierzęta wyrywają z ręki jedzenie, a nawet kradną okulary i aparaty. My mamy zupełnie inne doświadczenia, małpy były przejedzone, owszem miękki środek chleba zjadały, ale skórki wyrzucały.

IMG_7015

IMG_7071

SONY DSC


Komentarze do Batu Caves

  • lena:

    Beatko wyglądasz super, czekam na kolejny konkurs;)

  • Beata:

    Leno, na zdjęciu jest moja przyjaciółka Ala :)
    Konkurs będzie w sierpniu, już teraz zapraszam

Dodaj komentarz

Autor (wymagane):


Adres e-mail (wymagane):


Strona internetowa:XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>