Chleb na maślance

Dzisiaj polecam pyszny i banalnie prosty do zrobienia chleb na maślance. Żadnego wyrabiania ani formowania! Chleb mieszamy drewnianą łyżką, ciasto jest bardzo luźne. Możemy dodać do niego słonecznik, płatki, siemię , sezam. Zróbcie  tak jak ja, od razu dwa bochenki, jeden można zamrozić. Chleb jest wilgotny,  długo zachowuje świeżość , a w smaku przypomina pieczywo na zakwasie.

Składniki na 2 bochenki:

1 kg mąki pszennej

1/2 szklanki mąki razowej ( u mnie pszenna, ale może być inna)

750 ml  letniej  wody

300 ml maślanki w temp. pokojowej

50 g drożdży

1 łyżka soli

1 łyżka cukru

3 garści słonecznika lub innych ziaren

Do dużego garnka wlać wodę, maślankę i dodać drożdże. Wymieszać, dodać pozostałe składniki i mieszać drewnianą łyżką, aż ciasto  będzie gładkie. Zostawić do wyrośnięcia. Ponownie wymieszać i przelać do dwóch keksówek o dł. 30 cm wyłożonych papierem do pieczenia. Pozostawić do ponownego wyrośnięcia.Przed pieczeniem górę można posypać ziarnami. Piekarnik nagrzać do 200 stopni, włożyć wyrośnięte chleby. Piec ok 45- 50 minut. Jeśli chcecie mieć chleb bardziej wypieczony, możecie wyjąć je z keksówek, odwinąć z papieru i dopiekać jeszcze ok 10 minut w temp 210 -220 st.

 


Komentarze do Chleb na maślance

  • Zajączek:

    Beatko, jeżeli zrobię z 1 kg mąki razowej i 1/2 szklanki mąki pszennej to też wyjdzie?

  • Beata:

    Pewnie wyjdzie, ale będzie ciężki, zupełnie inny. Zrób z mąki pół na pół

  • Zajączek:

    Dzięki

Dodaj komentarz

Autor (wymagane):


Adres e-mail (wymagane):


Strona internetowa:XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>