Domowa szynka lamparcia

IMG_1659

 

Produkcja domowych wyrobów idzie u nas pełną parą. Nastawiony wczoraj jogurt, rano był gotowy. Julka i Marta wzięły o razu po słoiczku do szkoły na drugie śniadanie.Po południu mąż obrał kilogram piekielnie ostrej papryczki chilli i zrobiliśmy pastę harrisa oraz tajski sos chilli. W międzyczasie upiekłam 6 chlebów. Domowe wędliny robimy na bieżąco, najczęściej są to pieczone mięsa albo wyroby, do zrobienia  których potrzebny jest szynkowar. Właśnie dzięki niemu powstała dzisiejsza wędlina czyli pyszna szynka z kurczaka. Jest bardzo prosta  i efektownie wygląda. Trochę się kruszy przy krojeniu, ale smakuje wyśmienicie! Inspirację  znalazłam w internecie na stronie Stylowi, ale wędlinę zrobiłam po swojemu.  Wiem, że niektórych z Was zaniepokoi sol peklowa , którą dodaje się do szynki. Dzięki niej wędlina ma ładny kolor , zdecydowanie dłużej  zachowuje świeżość  i chroni przed jadem kiełbasianym. Oczywiście można zrobić szynkę bez niej, ale wtedy trzeba ją zjeść dosyć szybko.

Składniki

1 kg fletów z kurczaka pokrojonych w dosyć drobną kostkę( następnym razem pokroję jeszcze drobniej)

1 łyżka papryki w proszku

1 łyżka suszonego , sproszkowanego czosnku

1/2 łyżeczki chilli w proszku

15 g soli peklowej

3, 5 łyżeczki żelatyny

100 ml wody

Mięso dokładnie wymieszać ze wszystkimi składnikami. Przełożyć do woreczka, włożyć do szynkowara i wstawić do lodówki na 24 godziny. Następnie szynkowar wstawić do garnka z woda, tak by jej poziom był niższy niż wysokość szynkowara . Zagotować , a następnie parzyć szynkę w temperaturze 90 stopni przez  60 minut. Zostawić do wystygnięcia, po czym włożyć do lodowki na 12 godzin. Po tym czasie nasza wędlina jest gotowa do jedzenia.

 


Komentarze do Domowa szynka lamparcia

  • Majana:

    Ładnie wygląda! :)
    Pozdrawiam serdecznie.

  • Zajączek:

    Beata, może znajdziesz chwilę dla mnie? Mam tyle rzeczy do zrobienia? Jedna czynność mniej lub więcej to dla Ciebie – widzę nie problem:)
    Podziwiam, pozdrawiam Was ciepło

Dodaj komentarz

Autor (wymagane):


Adres e-mail (wymagane):


Strona internetowa:XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>