Dwa wulkany i starożytne miasto

IMG_2585

Neapol leży pomiędzy dwoma wulkanami, na południu drzemie malowniczy Wezuwiusz o podwójnym stożku , na północy grzmią Pola Flegeryjskie czyli kaldera superwulkanu o średnicy 13 kilometrów. Na niej znajdują się 24 kratery i stożki wulkaniczne , w tym szalejąca Solfatara. Wszystko tu dymi, ziemia trzęsie się co jakiś czas, woda o temperaturze 160 stopni bulgocze, a w powietrzu   unosi się zapach siarki. Mieszkańcy pobliskiego miasteczka Pozzouli mają takie atrakcje na co dzień. Idą sobie wieczorem spokojnie wstać, budzą się rano, a tu okazuje się, że ostatni stopień schodów prowadzących do domu się zapadł.

IMG_2605

IMG_2591

IMG_2621

IMG_2597

Starożytni wierzyli, że Solfatara to wejście do Hadesu. Faktycznie można poczuć się tu jak w piekle. Nam najbardziej przeszkadzał specyficzny zapaszek, którym tak przesiąkliśmy, że nasze ubrania śmierdziały jeszcze przez kilka godzin. Pogoda była tak piękna, że wjechaliśmy samochodem wiejską drogą na szczyt, na którym stoją opuszczone domy, i z góry oglądaliśmy dymiący krater i przepiękną panoramę miasta.

IMG_2656

 

Później pojechaliśmy na drugą stronę Zatoki Neapolitanskiej na Wezuwisz. Mimo iż wulkan drzemie od 1944 roku, wciąż jest zaliczany do pięciu najniebezpieczniejszych wulkanów świata.

W mieście temperatura wynosiła 18 stopni, świeciło słońce, na Wezuwiuszu strasznie wiało i było tylko 5 stopni, zrezygnowaliśmy więc z dojścia do samego krateru,tym bardziej, że nie mieliśmy z sobą żadnych ciepłych ubrań. Dojechaliśmy tylko na górny parking, skąd do szczytu było jeszcze pół godziny pieszo.

IMG_2868

Swoją potęgę Wezuwiusz  pokazał 24 sierpnia 79 roku n. e. , kiedy to w wyniku potężnej erupcji zginęły tysiące ludzi . Kiedyś uważano, że większość ofiar zmarła w wyniku duszących pyłów wulkanicznych, ostatecznie jednak naukowcy doszli do wniosku, że mieszkańców Pompejów, Herkulanum i Stabie zabiła wysoka temperatura dochodząca do 600 stopni.

IMG_2678

IMG_2715

Pompeje zrobiły na mnie piorunujące wrażenie. Spodziewałam się niewielkich ruin , a tymczasem to całe ogromne, fantastycznie zachowane miasto. Na zwiedzanie trzeba przeznaczyć kilka godzin. Czego tu nie ma! Amfiteatry, świątynie, pałace, jest nawet dom publiczny. Niesamowite!

IMG_2681

IMG_2733

IMG_2722

A gdy przyjechaliśmy do wynajętego mieszkania, czekało na nas pyszne, jeszcze cieple ciasto cytrynowo- jabłkowe upieczone przez włascicielkę, Lilianę.  Rewelacja !

IMG_2750

 


Komentarze do Dwa wulkany i starożytne miasto

  • Zajączek:

    Pozostaną kolejne piękne wspomnienia.

  • Beata:

    Iza, kiedy te wspomnienia będą wspólne? My zawsze chętnie…

  • Alicja:

    Artur, już rosną Ci rogi. Pięknie.

Dodaj komentarz

Autor (wymagane):


Adres e-mail (wymagane):


Strona internetowa:XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>