Mąka kokosowa i mleko kokosowe

IMG_1634

Kilogram mąki kokosowej kosztuje co najmniej 30 zł, mleko kokosowe w puszce ( 400 ml), najtańsze jakie widziałam, prawie 5 zł. Dzisiaj pokażę Wam, jak w krótką chwilę zrobić domowym sposobem 900 ml mleka kokosowego i około 20 dkg maki kokosowej za około 3 zł, lub za 6 zł , jeśli zdecydujecie się na wersję bio. Wystarczy paczka kokosu o wadze 20 dkg.  Wasze mleko pozbawione będzie całej tej szkodliwej chemii, jaka dodawana jest do produktów ze sklepu.

Mąka kokosowa jest bezglutenowa, można ją wykorzystać do pieczenia ciast, placków, naleśników czy słodkiego pieczywa. Mleko kokosowe  świetnie sprawdza się w daniach orientalnych typu curry czy tajskich zupach. Można nim też zastąpić mleko krowie , prawdę mówiąc nadaje się do wszystkiego. Ja uwielbiam kawę z jego dodatkiem.

Przepisy znalazłam u Olgi,

Składniki:

20 dkg kokosu ( najlepiej bio)

1,2 wody

Wiórki wsypać do garnka i zalać zimną przegotowaną wodą. Zostawić na noc. Następnego dnia podgrzać do ok 60 stopni i dokładnie zmiksować blenderem  albo w termomixie. Sitko wyłożyć kilka warstwami gazy, wylać masę i bardzo dokładnie odcisnąć. Otrzymane mleko przelać do butelki i wstawić do lodówki. Wiórki zalać 1/2 litra wrzącej  wody i  ponownie miksować przez kilka minut. Znowu przelać przez sito wyłożone gazą. Następnie odcisnąć. Wodę kokosową , która wypłynęła możecie wykorzystać do zrobiena kawy czy dodać do jakiegoś koktajlu owocowego czy zupy. Wiórki wyłożyć na dużą blachę i rozłożyć równo. Suszyć ok 1,5 odziny w temp 80 stopni. Po wysuszeniu można jeszcze raz zmiksować na proszek. Przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiku.


Komentarze do Mąka kokosowa i mleko kokosowe

  • Ania:

    Koniecznie muszę wypróbować. Ale jak długo można przechowywać takie mleko i mąkę?

  • Beata:

    Aniu, mąka kokosowa, jeśli jest dobrze wysuszona wytrzyma pewnie dlugo, mleko jak sądzę nie dłużej niż 2-3 dni

Dodaj komentarz

Autor (wymagane):


Adres e-mail (wymagane):


Strona internetowa:XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>