Moje ulubione seriale

Święta Bożego Narodzenia i okres noworoczny to nie tylko okazja do spotkań z bliskimi, ale też do odpoczynku.
Ja zazwyczaj, gdy tylko mam wolną chwilę, czytam książki, ale od czasu do czasu lubię obejrzeć jakiś dobry serial.
Problem z tymi ostatnimi jest taki, że gdy trafię na szczególnie interesujący, potrafię zarwać noc. No dobrze,
będę szczera, zawsze, gdy oglądam dobry serial zarywam noce. W ciągu dnia nie mam czasu, zwykle włączam film koło 22. Zaczyna się niewinnie, z mocnym postanowieniem, że obejrzę maksymalnie dwa odcinki. Zazwyczaj kończy się na czterech, a bywa że na pięciu. Zdarzyło mi się nawet oglądać serial do czwartej rano.
Dzisiaj chciałam polecić Wam dziesięć moich ulubionych. Większość z nich to filmy o niezwykłej atmosferze, klimatyczne, czasem mroczne. Nie sugerujcie się kolejnością, to nie żaden ranking, choć mam faworyta.

1. Gra o tron

images
Nie  jestem oryginalna, ale uważam, że ten serial jest po prostu genialny.  Dla tych nielicznych, którzy go jeszcze nie widzieli, zamieszczam krotki opis. Kilka zwaśnionych szlacheckich rodów walczy o panowanie w krainie Westeros. Na porządku dziennym są morderstwa, intrygi, wojny i zdrady. Liczy się tylko zdobycie władzy. Gdy wydaje się, że to wśród ludzi rozegra się najważniejsza walka, na północy pojawia się zło w przerażającej postaci, które zagraża całej krainie. Serial ma już 6 sezonów, ale uwierzcie mi, nie sposób się znudzić. Zupełnie nieprzewidziane zwroty akcji trzymają w ciągłym napięciu. Serial jest wielowątkowy, wszyscy znajdziecie w nim coś dla siebie.  Każdy sezon kończy się spektakularnie. Do tego dochodzi znakomita muzyka, świetna gra aktorska, urzekające krajobrazy,magiczne istoty i kultowe już teksty. Winter is coming!  No i ten przystojny John Snow! Gdybym musiała wybrać mojego faworyta wśród seriali, to chyba byłaby właśnie Gra o tron. Na koniec taka mała wskazówka: nie przywiązujcie się zbytnio do swoich ulubionych  bohaterów.
2. True Detective- sezon 1

matthew-mcconaughey
Już sama  czołówka tego serialu  robi oszołamiające wrażenie. Jest tajemnicza i mistyczna. Do tego dochodzi genialna muzyka The Handsome Family. Akcja rozgrywa się w dusznej Luizjanie. Rozległe pola, puste przestrzenie, kominy rafinerii, kościoły w namiotach , rozpadające się rudery, bagna i obskurne bary  tworzą niezwykle mroczny klimat. Głównymi bohaterami serialu  są dwaj detektywi ( w tych rolach Woody Harrelson i genialny Matthew McConaughey),którzy w latach 90-tych prowadzili śledztwo  w sprawie rytualnego morderstwa. Podobna zbrodnia zostaje popełniona w 2012 roku, dlatego poproszeni zostają o przejrzenie akt. Serial uzależnia , nie pozwala spać i zmusza do przemyśleń. To jeden z najbardziej pesymistycznych  filmów , jakie widziałam. Drugiej serii nie polecam. Inni bohaterowie, aktorzy, miejsce,a przede wszystkim klimat zupełnie nie ten. Nie byłam w stanie przez nią przebrnąć, poddałam się po dwóch odcinkach.
3.Breaking bad

walter-white
Serial ma 5 serii, ale nie sposób się znudzić. Co prawda w każdej pojawia się gorszy odcinek, jak ja to nazywam”przegadany”, ale całość jest znakomita. Główny bohater to skromy, cichy nauczyciel chemii, Walter White, który boryka się z wieloma problemami. Niepełnosprawny syn, kłopoty finansowe, a do tego drugie dziecko w drodze. Wydaje się , że już gorzej być nie może. I wtedy , całkiem niespodziewanie, Walter dowiaduje się, że ma raka płuc. Pozostało mu niewiele życia. By zabezpieczyć finansowo swoją rodzinę,decyduje się na produkcję metamfetaminy, tym samym wkracza na drogę zła. A jest to droga bez odwrotu. W Breaking bad nie ma podziału na dobrych i złych, bohaterowie zmieniają się pod wpływem wydarzeń, w których biorą udział. Walter zostaje bosem narkotykowym. Trup ściele się gęsto, krew leje się strumieniami. Mimo to główny bohater wzbudza sympatię i do końca byłam po jego stronie. W przeciwieństwie do Skyler, żony Whita. Czy tylko ja jej nie lubię?
4. Pakt, sezon 1

0004tjk0osv1ltfp-c122-f4
Najlepszy polski serial, jaki oglądałam. Świetna czołówka, kapitalna, niepokojąca muzyka,  bardzo dobry Marcin Dorociński w roli dociekliwego dziennikarza i tajemnica, która nie do końca zostaje wyjaśniona, to jego największe atuty. Scenariusz filmu nie jest oryginalny, jego pierwowzór to norweski serial pt Układ, ale w niczym to nie ujmuje produkcji polskiej. Zaczyna się dosyć standardowo. Piotr Grodecki, warszawski dziennikarz odkrywa aferę finansową w międzynarodowej korporacji, w której dyrektorem jest jego brat. Dalej już nic nie jest przewidywalne. Wybucha skandal, a na dodatek z niewiadomych przyczyn znani polscy biznesmeni zaczynają popełniać  spektakularne samobójstwa. Świat finansów powiązany jest ze światem polityki.Wszystkich łączy tytułowy,  szokujący jak się okazuje,  pakt.
Każdy z odcinków rozpoczyna się cytatem z Pisma Świętego, a sama akcja rozgrywa się w ciągu Wielkiego Tygodnia.Bardzo lubię taką mistyczną atmosferę. Na dodatek można się naprawdę bać, nie polecam oglądania serialu w samotności!

Obejrzałam też drugi sezon, nie jest zły, ale to już nie to samo.
5. Broadchurch

david-tennant-and-olivia-coleman-in-broadchurch
Kameralny angielski serial psychologiczno-kryminalny. Nie ma w nim padających jak muchy trupów, hektolitrów krwi, nagłych zwrotów akcji ani mrocznej atmosfery, a mimo to film zachwyca. Akcja rozgrywa się w ślicznym nadmorskim miasteczku, w którym wszyscy się znają. Żyje się tu spokojnie i w przyjaźni  z sąsiadami. Do czasu. Pewnego poranka pod malowniczym klifem znalezione zostają zwłoki 11-letniego Dannego. Nic już nie jest i nigdy nie będzie takie samo. W wyniku prowadzonego śledztwa na jaw wychodzą głęboko skrywane tajemnice, a niemal każdy z mieszkańców ma coś do ukrycia. Narasta atmosfera podejrzliwości, nikomu nie można już ufać. Śledztwo prowadzi na pozór zupełnie niedobrana para detektywów. Piękny film. Przed obejrzeniem drugiego sezonu, zastanawiałam się, czy można zrobić ciekawy ciąg dalszy, gdy już wiemy, kto zabił. Zapewniam, że można.

6. Most nad Sundem.

b2d27e85acbe179486e7809eafabc17f
Niezwykle klimatyczny duńsko-szwedzki serial kryminalny. Kompletnie różny od filmów amerykańskich . Sam zresztą doczekał się wersji angielskiej i amerykańskiej. Ten pierwszej nie widziałam, drugiej nie polecam, za to oryginał jest rewelacyjny.   Na tytułowym moście, dokładnie na granicy dwóch państw znalezione zostają zwłoki. Kto i jak je umieścił w tak ruchliwym miejscu? Na dodatek okazuje się, że zwłoki są przecięte  na pół   i pochodzą od dwóch różnych osób. Śledztwo prowadzi dwoje detektywów: Duńczyk, który ma poważne problemy rodzinne i Szwedka, zupełnie nieprzystosowana społecznie. To właśnie ona, Saga, jest najbardziej interesującą i skomplikowaną postacią. Saga nie potrafi okazywać uczuć, nie wie, co to poczucie stosowności,nie umie nawiązywać kontaktów z ludźmi, ale jest genialnym detektywem. Zapewne ma zespół Aspergera, choć wprost nie jest to powiedziane. Zdaje sobie sprawę z własnych ułomności, ale nie potrafi ich pokonać. Jej rozpaczliwe próby nawiązania bliższych relacji wywołują salwy śmiechu, mimo że serial jest bardzo, bardzo mroczny. Seks to dla  niej taka sama czynność jak na przykład zakupy, ot po prostu trzeba iść do baru, wybrać sobie partnera i wprost powiedzieć o co chodzi. Mina mężczyzn zazwyczaj jest bezcenna.Z jej dysfunkcją wiąże się jeszcze jedna cecha, maniakalne wręcz dążenie do rozwiązania każdej sprawy. Jej duński partner, Martin,  jest za to zbyt uczuciowy, bardzo wrażliwy, ale to straszny kobieciarz. Trzy sezony stopniowo odkrywają przeszłość Sagi. Oczywiście w każdym mamy do rozwiązania skomplikowaną zagadkę kryminalną, ale to właśnie para detektywów, a nie kolejne morderstwa, tworzy niezwykłą atmosferę  tego serialu.
7. The Knick

the_knick
Nowy Jork, początek XX- go wieku i stojący na granicy upadku szpital Knickerbocker. To w nim pracuje główny bohater filmu, charyzmatyczny chirurg John Thackery. Ambitny, zarozumiały i uzależniony od kokainy gbur jest kimś w rodzaju gwiazdy w środowisku medycznym, dlatego wiele błędów i wpadek uchodzi mu na sucho.Nie sposób go lubić, ale to bardzo interesujący bohater.Medycyna to jego pasja, jest otwarty na nowości i eksperymenty.W serialu mamy jeszcze jeszcze inne niezwykłe postacie; jest zakonnica, która wykonuje nielegalne aborcje, czarnoskóry chirurg, budzący niechęć wśród lekarzy i pacjentów,naiwna pielęgniarka, która romansuje z głównym bohaterem i okłamuje swoja rodzinę, zawistny chirurg i kierowca” karetki’, podejrzany typ, który  w głębi duszy okazuje się być dobrym człowiekiem.Bohaterowie o skomplikowanych osobowościach  to nie jedyny atut tego serialu. Realizm niektórych scen może szokować. Po tym, co widzimy na sali operacyjnej, należy się zastanawiać, jakim cudem niektórym ludziom udawało się w tamtych czasach przeżyć pobyt w szpitalu. Nie ma antybiotyków, antyseptyka to termin niemal nieznany, rentgen dopiero się pojawia, ale nikt nie rozumie, że  jego używanie, prócz oczywistych korzyści, niesie za sobą ogromne ryzyko. Wiedza z dziedziny medycyny jest bardzo ograniczona, a wiele chorób, dzisiaj uważanych za powszechne, jest zupełnie nieznanych.Klimat podkreśla niepokojąca muzyka. Serial jest rewelacyjny i nie ma nic wspólnego z typowo amerykańskimi ” Chirurgami”  czy nudnym Dr Housem( w końcu ile można oglądać serial, w którym niemal wszystkie odcinki mają ten sam schemat: niezwykła choroba, poszukiwanie diagnozy, powrót do zdrowia) Wprawdzie John Thackery przypomina kultowego Housa, jest tak samo aspołeczny,ale na tym podobieństwa miedzy filmami się kończą.
8.House of cards

house-of-cards
Gdyby jeszcze niedawno, ktoś mi powiedział, że serial polityczny będzie jednym z moich ulubionych, nie uwierzyłabym.Ambitny kongresmen, Frank Underwood, po wygranej  kandydata na prezydenta, którego popierał, nie dostaje obiecanego stanowiska. Postanawia nie tylko się zemścić, ale odebrać Walkerowi fotel prezydencki. We wszystkich działaniach wspiera go piękna żona, Claire. Frank to oszust, który nie cofnie się przed niczym, nawet morderstwem. Choć kłamie na każdym kroku, jego prawdziwą naturę dosyć łatwo jest odkryć. Claire to mistrzyni manipulacji i kamuflażu. Zawsze elegancka, o nienagannych manierach, opanowana, potrafi wszystkim zamydlić oczy, co do swoich prawdziwych zamiarów.    Głównym tematem filmu jest bezwzględna gra o władzę. Mamy sporo odniesień do aktualnej polityki światowej, jest wiec i prezydent Putin( w filmie Petrov) i ISIS i terroryzm. Jednak watki poboczne, takie jak romanse Franka i jego żony, w końcu rozłam w małżeństwie są równie ciekawe. Serial pokazuje cyniczny świat zepsutych polityków,Underwood jest potworem, ale chwilami ma ludzkie odruchy. W sumie jak na antybohatera bywa całkiem sympatyczny. Uważam, ze House of cards to serial wybitny. Przy okazji można zobaczyć, na kim jeśli chodzi o prezencję , wzoruje się nasza para prezydencka.

yvvktkpturbxy9lzdy4ztu4otc3otnimdflyzaznte1ntmwodmxmzrmzi5qcgetlqlnaxqawsovagdnavjcw5uh2tivchvsc2ntcy9nrefflzfknzrjyjqxnza1otuwndm2nji5y2fizdywnmy1mgy2lnbuzwfcaa
9. Dochodzenie- The Killing

Sarah Linden (Mireille Enos) and Stephen Holder (Joel Kinnaman) - The Killing _ Season 3 _ Gallery - Photo Credit: Frank Ockenfels 3/AMC

Amerykański serial zrealizowany na podstawie duńskiej wersji, której nie widziałam. W Seattle zamordowana zostaje śliczna nastolatka, Rosie Larsen.Najbardziej podejrzani o popełnienie zbrodni są członkowie najbliższej rodziny ofiary, a każdy z nich skrywa mroczną tajemnicę. Śledztwo prowadzone jest przez Sarę Linden, która boryka się z problemami rodzinnymi i Stephana Holdera, byłego narkomana.Razem tworzą kapitalny duet,nie są wyidealizowani, mają wiele wad i problemy takie, jak wielu ludzi. Szukając mordercy, często trafiają w ślepe uliczki.Wątek kryminalny przeplata się z obyczajowym, żaden  nie dominuje. Jest także historia polityka starającego się o fotel burmistrza.Całość jest rewelacyjna, choć raczej mroczna i przygnębiająca. W Seattle ciągle pada, a nawet jeśli na chwilę przestaje , to i tak jest mokro, szaro i ponuro. Fabuła trzyma w napięciu i choć poszukiwania mordercy trwają dwa sezony, nie nudziłam się ani przez chwilę. Trzeci sezon tez uważam za znakomity.
10.Orange is the new black.  

oitnb
Ostatni serial dopiero niedawno zaczęłam oglądać. Ze względu na tematykę jest niezwykle oryginalny, rzecz rozgrywa  bowiem w więzieniu dla kobiet. Główna bohaterka,  Piper, trafia do niego za przestępstwo popełnione 10 lat wcześniej. Przewoziła pieniądze pochodzące ze sprzedaży narkotyków.   Po osadzeniu, jej życie ulega drastycznej zmianie,na wolności prowadziła firmę kosmetyczną, miała  ukochanego,  w zakładzie karnym musi walczyć o godność , pożywienie, a nawet prawo do widzeń. Film jest słodko- gorzki, można się wzruszyć, pośmiać, ale i obejrzeć sceny brutalne. W każdym odcinku poznajemy historię którejś z więźniarek. Wszystko rozgrywa się w środowisku kobiet, ale jestem pewna że mężczyznom ten film też przypadnie do gustu. Ja jestem zachwycona!


Brak komentarzy Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Autor (wymagane):


Adres e-mail (wymagane):


Strona internetowa:XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>