Ostia

Ostia to dawna rzymska kolonia u ujścia Tybru, obecnie dzielnica Rzymu. To tu przed miejskim skwarem uciekali możni starożytnego świata. Obecnie można tu spędzić cudowny dzień na zwiedzaniu starożytnych ruin Ostia Antica, pozostałości średniowiecznego miasteczka, a latem także na   leniuchowaniu na plaży.

Ostia Antica to drugie, po Pompejach,  co do wielkości rzymskie ruiny na świecie. Nie są zbyt znane, bo ich historia nie obfitowała w jakieś specjalnie dramatyczne wydarzenia. Żadnego wulkanu, trzęsienia ziemi ani nic z tych rzeczy. Za to są bardzo rozległe i świetnie zachowane, o wiele lepiej niż Pompeje. Teren, który obecnie można zwiedzać, choć ogromny, to mniej niż 1/6 dawnego miasta. Parę lat temu  rozpoczęły się kolejne prace archeologiczne, odkopano między innymi dawny port, bo Ostia leżała nad samym morzem. Od czasów starożytnych linia brzegowa się przesunęła i ruiny znajdują się kilka km dalej.Nie ma tu w ogóle turystów, na terenie całego obiektu oprócz nas było może ze 20 osób.

Piękne miejsce, nawet mój tata, który nie przepada za takimi ruinami, bo jak twierdzi i tak niewiele widać, przyznał, że to były najlepsze, jakie widział w życiu. Spacerowaliśmy sobie leniwie po Ostia Antica prawie pół dnia.

W centrum dzielnicy też jest co oglądać, zachowało się tu bowiem około 50 średniowiecznych domów, wciąż zamieszkałych. Cudowne, bardzo klimatyczne miejsce. Mały kościół, studnia, pranie suszące się na sznurach i wąskie uliczki tworzą cudowną atmosferę.

Jeśli przyjedziecie tu latem, możecie skorzystać z kąpieli morskich, choć szara plaża ( płatna, darmowe są za miastem) nie należy do zbyt atrakcyjnych. Ale kto, przyjeżdżając do Rzymu, marnowałby czas na wylegiwanie się  plaży?


Komentarze do Ostia

  • Zajączek:

    Cudownie, świetne zdjęcia i jak zwykle ciekawe recenzje. A u nas ciągle śnieg i mróz, ale jeszcze tylko luty i… już bliżej wiosny. Zwiedzajcie dalej i dzielcie się przeżyciami i emocjami. Julciu, pięknie wyglądasz z tym wiankiem na głowie. Obstawiam, że wianek to rękodzieło Marty.

  • Beata:

    Iza, zgadłaś!
    Buziaki

Dodaj komentarz

Autor (wymagane):


Adres e-mail (wymagane):


Strona internetowa:XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>