Rosyjski czarny chleb

Rosyjski czarny chleb

Kilka lat temu, na Litwie jadłam taki chleb- ciemny, lekko gliniasty, słodkawy, można w nim było wyczuć kminek i kawę. Przekonana ,że to chleb litewski, po powrocie do Polski zaczęłam szukać na niego przepisu . Jednak składniki nijak nie pasowały do tego, co jadłam. Długo ten chleb za mną chodził, potem o nim zapomniałam, a niedawno mi się przyśnił! Zaczęłam ponownie szukać chleba litewskiego i to był mój błąd. Dopiero kilka dni temu, przypadkiem na jakiejś anglojęzycznej stronie odkryłam” black russian bred”. Bingo! 
Nie jestem specjalistką od pieczywa, ale tym razem nie mogłam się oprzeć. Chleb wyszedł dokładnie taki, jaki zapamiętałam: wilgotny, ciężki, bardzo aromatyczny, przepyszny. To nie jest puszyste, lekkie pieczywo, chleb jest raczej ciężki.

Składniki:

40 g świeżych drożdży
50 dkg białej mąki żytniej
40 dkg mąki żytniej razowej
1 łyżka soli
20 dkg otrębów zbożowych
2 łyżki mielonego kminku
1 łyżka prażonej cebuli
1 łyżka kawy rozpuszczalnej
1/2 lita wody
60 ml octu winnego
60 ml melasy
3 dkg gorzkiej czekolady
1 łyżeczka kakao

Drożdże rozkruszyć, dodać 20 dkg mąki żytniej i 20 dkg mąki razowej, sól, otręby,kminek, prażoną cebulę, kakao i kawę rozpuszczalną.

W dużym garnku umieszczamy wodę, ocet, melasę i czekoladę. Stawiamy na małym ogniu, aż czekolada się rozpuści, zdejmujemy z pieca i wsypujemy mieszankę drożdżowa. Mieszamy mikserem kilka minut, zostawiamy do wyrośnięcia. Następnie dodajemy resztę mąki i wyrabiamy ciasto., aż będzie gładkie i elastyczne. Jeśli jest zbyt kleiste, należy dodać nieco mąki, jeśli zbyt suche, dolać trochę wody. Wyrobione ciasto przykrywamy, żeby nie wyschło i zostawiamy, aż podwoi objętość. Następnie ponownie wyrabiamy i dzielimy na dwie części. Forujemy dwa bochenki( nie ma z tym problemu, bo ciasto jest dosyć twarde), przekładamy je na blachę i ponownie zostawiamy do wyrośnięcia. Pieczemy ok 1 godziny w temp 170 st. Chleb jest gotowy, gdy wbity w niego patyczek po wyjęciu jest suchy.


Komentarze do Rosyjski czarny chleb

  • GRID:

    Tego szukałem! Mieszkam w Belgii gdzie pieczywo uważam za ogólnie nie dobre. Od jakiegoś czasu piekę chleby sam. Mam nadzieję że ten chleb będzie naprawdę wilgotny tak jak lubię.

Dodaj komentarz

Autor (wymagane):


Adres e-mail (wymagane):


Strona internetowa:XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>