Rzymskie fontanny

O rzymskich fontannach można by napisać pokaźny przewodnik,  w końcu jest ich 470!  Są przepiękne i wszechobecne. Jedne strzelają wysoko w gorę  jak te na placu św. Piotra, inne spadają w hałaśliwych,spienionych kaskadach  jak sławna di Trevi, jeszcze inne szumią cichutko delikatną strugą jak Mascherone na via Giulia. Niektóre są ogromne i spektakularne, dla przykładu Aqua Felice wygląda jak fasada kościoła, ale niektóre są bardzo  skromne, choć urocze, jak śliczna Baraccia na Placu Hiszpańskim. Nie ma właściwie zakątka w Rzymie, którego nie ożywiałby miarowy szum wody.

Dzisiaj zapraszam do obejrzenia najpiękniejszych, moim zdaniem, fontann rzymskich.

Di Trevi- Jedna z najsłynniejszych i najbardziej spektakularnych fontann  na świecie.  Ma 49 metrów szerokości i 29 wysokości. Projekt Nicolo Salviego zaaprobował papież Klemens XII w 1735 roku, budowę zakończono 40 lat później, już po śmieci projektanta.  W centralnej części, pod łukiem triumfalnym, znajduje się Neptun i dwa Trytony prowadzące konie. Ogromny zbiornik, do którego woda wpada wieloma strugami symbolizuje morze. Di Trevi to królowa rzymskich fontann, trzeba przyznać, ze jest niezwykle fotogeniczna. Codziennie tysiące turystów wrzucają do niej monety, by , zgodnie z legendą, powrócić kiedyś do Wiecznego Miasta. Codziennie też, z wyjątkiem niedziel, pracownicy miejscy wydobywają te monety i zawożą je do Caritasu. Rocznie jest to kilkaset tysięcy euro! Di Trevi olśniewa w słońcu, a gdy nastaje rzymska noc, staje się niekwestionowaną królową.

Fontanna Czterech Rzek- jeden z wielu rzymskich wodotrysków zaprojektowanych przez barokowego mistrza  Berniniego. Znajduje się pośrodku Piazza Navona.  Zbudowana została wokół obelisku, przeniesionego za zgodą papieża Innocentego X z Via Appia. Przedstawia czterech gigantów symbolizujących rzeki: Nil, Ganges, Dunaj i La Platę.

Na Piazza Navona znajdują się jeszcze dwie piękne fontanny: Neptuna i Maura. Ta pierwsza ukazuje boga mórz w otoczeniu nimf, druga  swą nazwę zawdzięcza orientalnym rysom twarzy, jakie nadał centralnej postaci Bernini.

Acqua Felice, znana także jako Fontanna Mojżesza jest spora, choć mniej znana. Znajduje się na Kwirynale, a wybudowana została  w latach 80-tych XVI wieku. Pośrodku znajduje się ogromna postać Mojżesza  wydobywającego wodę ze skały, a w bocznych wnękach przedstawiono przeprowadzenie Żydów przez pustynię. Fontanna stanowi zakończenie akweduktu Acqua Felice. Woda spływa tu maleńkimi, leniwymi strugami. Szkoda, ze trudno tu o chwilę zadumy i cichy,niestety przed fontanną biegnie ruchliwa droga.

Cztery fontanny. Wyobraźcie sobie, że wchodzicie  na zwykłe skrzyżowanie w gęsto zabudowanym mieście, a każdy z jego rogów zdobi inna fontanna. Niesamowite! Powstały na życzenie papieża Sykstusa   V i przedstawiają dwie boginię: Dianę i Junonę, oraz dwa bóstwa rzeczne: Tyber i Arno. Niedawno zostały odnowione i prezentują się ślicznie, tak za dnia jak i nocą.

Fontanna Trytona , autorstwa niezrównanego Berniniego, znajduje się na Piazza Barberini. Przedstawia syna Neptuna, który siedzi w muszli i gra na rogu. Całość podtrzymują delfiny. Jest przeurocza, choć jej otoczenie kryje w sobie mroczną tajemnicę. To pod tą fontanną do końca XVIII wieku wystawiano  do identyfikacji zwłoki znalezione w Rzymie. Brrr…

Fontana della Barcaccia czyli łódeczka, z burty której przelewa się woda, to kolejne dzieło Berniniego i jego ojca. Znajduje się koło Hiszpańskich Schodów. Legenda mówi, że do jej powstania zainspirowała artystę powódź w Rzymie,podczas której zobaczył malutką , przeciekającą łódkę, samotnie płynącą po zalanym wodą placu.Inna historia mówi, że w roku 1720 roku, gdy szlachta świętowała wybór mistrza Zakonu Kawalrów Maltańskich, tryskało z niej wino.  Ale papieże też lubili zaszaleć i podobno z okazji wyboru Innocentego X, a potem Klemensta X z wielu rzymskich wodotrysków leciało wino. Łódeczka jest cicha i prześliczna, otacza ją piękny Plac Hiszpański.

Fontannna Najad,stojącą pośrodku Piazza della Republika jest najmłodsza z opisywanych, pochodzi z początku XX wieku. Przedstawia piękne nimfy wodne w bardzo zmysłowych pozach. Została kiedyś przez władze kościoła uznana za nieprzyzwoitą i zasłonięto ją  wysokim płotem, ale mieszkańcy Rzymu zaprotestowali, wywrócili ogrodzenie i „obrońcy moralności” musieli odpuścić.  Skandaliczny by też fakt, że artyście pozowała najsłynniejsza rzymska kurtyzana. Nocą, pięknie podświetlona,  fontanna wygląda cudownie.

Na Janikulum znajduje się jedna z większych fontann rzymskich- Acqua Paola, która z daleka rzuca się w oczy. Jest wielka, wygląda jak fasada świątyni i stanowi zwieńczenie akweduktu. W filmie „Wielkie piękno” wyglądała spektakularnie i … dramatycznie ( kto oglądał film, wie , o co chodzi), w rzeczywistości moim zdaniem średnio pasuje do otoczenia.  Ślicznie wyglądałby na tym zielonym wzgórzu skromny, wtopiony w otoczenie wodotrysk.

To, co Wam pokazuję, to zaledwie niewielka część rzymskich fontann. Pięknie  wyglądają także te nieznane. No i w zasadzie w każdym miejscu są fontanelle, w których płynie pyszna woda. Julka wypiła jej chyba ze 100 litrów, a razem z moim tatą  miała przy nich dobrą zabawę.  Udało im się kilka razy polać siebie, chodnik, a nawet „umyć” stojący obok samochód.


Komentarze do Rzymskie fontanny

  • Zajączek:

    Cudnie:)

Dodaj komentarz

Autor (wymagane):


Adres e-mail (wymagane):


Strona internetowa:XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>