Strozzapreti z polędwicą i pieczarkami

Strozzapreti z polędwicą i pieczarkami

 

Historia makaronu to kwestia sporna. Oczywiście Włosi upierają się, że to ich wynalazek, ale najstarszy, liczący sobie 4 tysiące lat makaron znaleziono w Chinach.Wiadomo także, iż starożytni Grecy znali makaron. Nieco później mąkę z wodą zaczęli mieszać Arabowie. By uniknąć robienia i gotowania go za każdym razem na nowo, wpadli na pomysł, by formować ciasto w długie nitki lub puste w środku rurki i następnie suszyć na słońcu.
Kiedy Arabowie dotarli w IX wieku na Sycylię, makaron poznali także Włosi. Najstarszy znaleziony na terenie Włoch makaron pochodzi z Palermo, co pozawala przypuszczać, że tam najwcześniej zaczęto wyrabiać ten rodzaj pożywienia. Dokumenty z XIII wieku potwierdzają istnienie działalności produkcyjnej suchego makaronu w okolicach Ligurii. Zaś zapis testamentowy z 1279 roku, wzmiankuje o „jednym koszyczku makaronu”. Wszystkie te informacje z całą stanowczością obalają popularną opinię, że Włosi poznali makaron dzięki podróży do Chin słynnego żeglarza, Marco Polo. Jak widać znali go już wcześniej A w 1740 roku, w Wenecji, powstała pierwsza fabryka makaronu.
Ale nazwa „makaron” pochodzi właśnie z Włoch, z dialektu neapolitańskiego i kojarzy się podobno z jednym z bohaterów commedia dell`arte – niejakim Mascherone, wielkim łakomczuchem, który po spróbowaniu kluseczek miał powiedzieć: „Si buoni, ma caroni” , co oznacza – „dobre, ale drogie”, bo przyszło mu słono za posiłek zapłacić.
Obecnie roczna produkcja tego specjału we Włoszech wynosi ok. 3 mln ton!!! Ale nie tylko mieszkańcy Italii kochają pastę, dania z makaronem zyskały ogromną popularność na całym świecie.
Kuchnia włoska wyróżnia tyle rodzajów makaronu, że łatwo się pogubić. Pasta ma nie tylko różne kształty, ale i różne kolory.


Makarony

Makarony

Makarony

 

Dobrze ugotowany makaron powinien być „al dente” czyli jędrny , lekko twardy, ale nie surowy w środku. Gotujemy go w dużym garnku, na każde 10 dkg suchego makaronu należy wziąć 1 litr wody. Czas gotowania zależy od grubości i kształtu. Solimy wodę dopiero, gdy makaron się zagotuje. Można wlać do garnka też łyżkę oleju, zapobiega to sklejaniu. Ugotowany makaron odcedzamy i natychmiast mieszamy z sosem.

Makaron z polędwicą i grzybami

Składniki:

0,5 kg makaronu ( ja wybrałam strozzapreti)
30 dkg polędwicy wieprzowej
30 dkg pieczarek
1 średnia cebula
2-3 łyżki masła
1 płaska łyżka mąki
śmietana 18%
bazylia
parmezan

Polędwice pokroić w cienkie paski. Cebulkę posiekać drobno w kostkę i zeszklić na maśle. Dodać polędwicę i podsmażyć. Pieczarki obrać, pokroić w plasterki i dodać do mięsa. Dusić kilkanaście minut.Dodać śmietanę i przyprawy. Jeśli sos jest za rzadki zagęścić go mąka. Wrzucić do sosu ugotowany makaron. Wyłożyć na talerze, posypać bazylią, parmezanem i świeżo zmielonym pieprzem.
pieprz, sól


Komentarze do Strozzapreti z polędwicą i pieczarkami

Dodaj komentarz

Autor (wymagane):


Adres e-mail (wymagane):


Strona internetowa:XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>